İletişim Bilgileri

ÇAĞLAYAN ELEKTRİK TAAH.SAN.TİC.LTD.ŞTİ

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: Reha ŞEN (SMM YG Elek.Muh.)
  • Telefon numarası: +90 (216) 396-87-99
  • MSN: mail: caglayanelektrik@yandex.com
  • Adres: Çamçeşme mah. Aydınlı cad. no:57/A, Pendik, İstanbul, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Yeni Elektrik Topraklama İşgüvenlik Uygulamaları hk

Yeni Elektrik Topraklama İşgüvenlik Uygulamaları hk
Elektrik Tesislerinde güvenlik ve topraklama tesisi ile ilgili kontrol ve ölçümlerin tekrarlanması hakkında

14.04.2017 00:00

İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki , sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenleyen 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu 30.05.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi gazetede yayımlanmıştır. Kanunun 10. Maddesinin (4). bendi işverenin ölçüm ve kontrollerin yapılmasındaki görev ve sorumluluğunu tanımlamaktadır;" işveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamına ve çalışanların bu ortamda maruz kaldığı risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlar."

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa bağlı olarak, 25.04.2013 tarih ve 28628 sayı ile Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğüe giren iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği ile elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın yılda bir defa periyodik kontrolü zorunlu hale getirilmiştir.Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış kaldırma ve iletme ekipmanları, elektronik kumanda sistemi ile donatılmış makine ve tezgahların periyodik kontrolleri de elektrik mühendislerince yapılmaktadır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 21.08.1984 tarih ve 18565 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Elektrik İç Tesisleri yönetmeliği'nde zamanla değişiklikler yapılarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğin 44.maddesinde Topraklayıcılara ve Topraklama Tesislerine Dair Genel Hükümler ve 46. maddesinde "Gerilimli bölümlere Dolaylı Olarak Dokunmaya karşı koruma düzenlerinin Denetlenmesi" tanımlanmıştır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıoğı tarafından 21.08.2001 tarih ve 24500 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği'nin 7. ve 10. maddeleri gereğince topraklama zorunlu hale getirilmiş ve elektrik tesislerine ilişkin topraklama tesislerinin kurulması, işletilmesi, denetlenmesi, can ve mal güvenliği bakımından güvenlikle yapılmasına ilişkin hükümler belirlenmiştir. Yönetmeliğin EK-P bölümünde çeşitli topraklama tesislerinin işletme dönemi içindeki muayene, ölçme ve denetlemelere ilişkin önerilen periyotlar belirtilmiş olup, sanayi tesisleri ve ticaret merkezleri topraklamalarına ilişkin dirençlerinin muayene ve ölçümünün 1 (bir ) yıllık periyotlarla yapılması öngörülmüştür.

Yukarıda belirtilen Kanun ve Yönetmelikler uyarınca, başta çalışanlar olmak üzere can ve mal güvenliği bakımından tesisinize ait periyodik kontrol ve ölçümlerin doğru ve güvenilir bir şekilde yapılması için elektrik tesisatınızı SMM belgeli yetkili elektrik mühendisine kontrol ettirebilir….

Biz EMO yetkili SMM Elektrik Mühendislik firmasıyız.Yukarıda bahsedilen hizmetleri vermekteyiz.Firmamızdan teklif alabilir veya ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Önceki Haberler
Samandıra 36 kv Ayırıcı & parafudr demontaj + montaj çalışması
Samandıra 36 kv Ayırıcı & parafudr demontaj + montaj çalışması

13.03.2016 23:00

36kV ayırıcı demontaj + montaj + parafudr montajı yapıldı
Çağlayan Elektrikj Kartal trafo binasında OG XLPE kablo YG Çalışması
Çağlayan Elektrikj Kartal trafo binasında OG XLPE kablo YG Çalışması

28.02.2016 07:00

İstanbul Kartal trafo binasında yg çalışması
Bilecik - 36 kV Ayırıcı + parafudr montajı, arıza bakım onarım
Bilecik - 36 kV Ayırıcı + parafudr montajı, arıza bakım onarım

05.01.2016 00:00